Berghse Kei voor Montferland Run
De onderscheiding Ridder in de Orde van de Berghse Kei, de hoogste onderscheiding van carnavalsvereniging d’Olde Waskupen in ’s-Heerenberg, is dit jaar toegekend aan de organisatie van de JCL Montferland Run.
Organisator Carlo Jansen nam vrijdagavond voor carnaval samen met zijn vrouw Silvia tijdens een druk bezochte receptie van de ’s-Heerenbergse vereniging de versierselen in ontvangst. De onderscheiding wordt jaarlijks toegekend aan een persoon of instantie, die zich verdienstelijk heeft gemaakt op maatschappelijk of sociaal-cultureel gebied.
De JCL Montferland Run in ’s-Heerenberg is één van de sterkst bezette en snelste wegwedstrijden over 15 kilometer ter wereld. De wedstrijd heeft een uniek karakter. Dat zit hem in de kleinschaligheid van het evenement (maximaal 3500 lopers gaan van start), een goede organisatie, de rustieke omgeving en het prachtige, veelzijdige parcours met haar uitdagende klimmetjes. De eerste editie was in 1996.
Met de Nederlandse Lornah Kiplagat, Hilda Kibet, looplegende Haile Gebrselassie, het fenomeen Kenenisa Bekele (tweevoudig winnaar), Felix Limo, Deriba Merga, Tesfaye Tola, William Kipsang en Richard Yatich heeft dit evenement grote winnaars gekend.
Carlo Jansen toonde zich in zijn dankwoord erg vereerd met de Ridderorde in de Berghse Kei. Hij zei best wel trots te zijn dat hij samen met zijn mensen een dergelijk evenement van de grond heeft kunnen brengen. Zijn oorspronkelijke doel om bewoners van Bergh voor het hardlopen te interesseren en aan het lopen te krijgen noemde hij zeer geslaagd. Van vrijwel nul lopers in 1996 beoefenen nu 300 volwassenen en 300 jongeren in Montferland deze sport.
Drie nieuwe Commandeurs
Tijdens de onthulling van het monument werden drie nieuwe commandeurs benoemd, of liever gezegd: twee! De derde kreeg zijn hoge onderscheiding tijdens de receptie later op de avond. Gemeentebode Willy Erdhuizen kon bij de onthulling van het monument niet aanwezig zijn, omdat hij namens de gemeente gastheer moest zijn tijdens de receptie in het gemeentehuis. En juist vanwege dat gastheerschap en zijn jarenlange inzet als brandweerman tijdens het popverbranden kreeg hij de onderscheiding.
Bij het monument werden Hein Schreur en Jan Meuleman in het zonnetje gezet. Schreur omdat hij zeer aktief in twee buurten is, de Peeskesweg en de Montferlandsestraat en zich verder inzet voor MvR, de tennisvereniging en de carnavalsvereniging. Jan Meuleman dankte zijn onderscheiding niet alleen aan het oud-prins-zijn, maar aan zijn inzet gedurende vele jaren voor d’Olde Waskupen ondermeer als lid van de Raad van Elf en aan zijn aktiviteiten voor voetbalvereniging MvR.