Skip to main content

Bomvol programma veur Waskuupstad

Eûver 'n paar dage wödt ’s-Heerenbarg weer omgedeup tot Waskuupstad en  trekke weer duuzende carnavaliste vanuut alle windstreke de stad in. Ook dit jaor het carnavalsvereniging d’Olde Waskupen weer 'n groots programma opgesteld met drie optochte. 't Fees begint vri-jdagaovond um 19.11 uur met de onthulling van 't monument op De Bleik. Daornao benuump Prins Wim II de commandeurs in de Orde van d’Olde Waskuup. Dit is 'n onderscheiding veur minse die zich bisunder ingezet hebbe veur 't carnaval. Ook ontvink de bedenker van 't carnavalsmotto, ‘Zo geet dat!’ 'n oorkonde en onderscheiding. 

Berghse Kei 
Aansluutend wödt in 't ‘Hof van Hedel’ (Gertrudis) de Berghse Kei uutgereik. Dit is de hoogste onderscheiding binne de carnavalsvereniging. Den geet naor 'n pessoon, groep of instelling uut de regio den zich verdienstelijk het gemaak op sociaal-cultureel of maatschappelijk gebied. 

Carnavalszaoterdag begint met de heilige mis in de Pancratiuskerk. Deze kerkdiens begin um 9.30 uur. Nao afloop van de mis trekke de carnavalisten naor ‘De Bleik’ um 't jeugmonument te onthulle. Aansluutend is d'r 'n jeughappening bi-j De Gracht. ’s Middags make de prinse, met hun hofholding en 't bestuur 'n rondgang deur de buurte en straote. 

Grote optoch 
Zondag um 14.11 uur geet de grote optocht van start. De bonte stoet begin op de Slotlaan en eindig op de Bleik, maor lup wel 'n andere route as de veurgaande jaroe. Carnavalsmaondag is de dag van de jeug met de kinderoptoch as hoogtepunt. Steeds meer wages gaon op maondag um 14.11 uur van start en trekke deur de straote van Waskuupstad. 

Prestatietoch en rommeloptoch 
Dinsdagmarge brenge de prinse en hun gevolg 'n bezuuk aan 't bejaardehuus Gertrudis. Aansluutend geet um 11 eûver 11 de prestatietoch van start vanaf ’t Olde Veld waorbi-j alle carnavaliste zich gratis aan könne sluute. Um 12.41 uur is d'r 'n jeughappening bi-j de Gracht waornao umstreeks 14.30 uur de rommeloptoch van start geet vanaf 't Stadsplein. Den rommeloptoch eindig op De Bleik waor met 't popverbrande 'n end kump aan 't jeugcarnaval van 2016. De volwassene könne dan nog deurfeeste tot middernach.